۱۱ راه مهم و حیاتی برای نجات از پیک امیکرون

دوره قرنطینه واقعی امیکرون پنج روز نیست حداقل ۱۰ روز است. اگر امیکرون گرفتید، حتماً استراحت مطلق کنید و حداقل ۱۰ روز بعد به دیدن افراد دیگر و مخصوصا افراد در معرض خطر بروید.

 

به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: «امیکرون سویه غالب کرونا شده و اکثر خانواده‌های ایرانی درگیر این بیماری شده‌اند. بنابراین علاوه بر تاکید مکرر بر استفاده از ماسک در فضاهای عمومی و رعایت فاصله اجتماعی چند نکته مهم و حیاتی را با هم مرور می‌کنیم تا انشاءالله از این پیک نیز به سلامت رد شویم:

 

۱. طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، حداقل نیمی از مردم کره زمین درگیر ویروس امیکرون خواهند بود. بنابراین هرگونه علائم سرماخوردگی را حتی با تست منفی کرونا به حساب امیکرون بگذارید. در جریان باشید که کیت‌های موجود قادر به تشخیص کامل امیکرون نیستند. بنابراین سرخود تست ندهید و بی‌خود هزینه نکنید. به احتمال قوی جواب تست‌تان منفی خواهد شد و این در حالی است که ویروس در بدن شماست.

 

کیت‌های موجود بین ۵۰ تا ۶۵ درصد قدرت تشخیص امیکرون را دارند. یعنی اندازه شیر یا خط یا حداکثر ۱۵ درصد بهتر از آن! لذا بدون نیاز به تست و اسکن ریه به پزشک مراجعه کنید و داروهای تجویزی را درست و دقیق مصرف کنید.

 

امیکرون هر چند علائم شدیدی بروز نمی‌دهد ولی اصطلاحاً آب‌زیرکاه است. یعنی اگر بی‌توجهی کنید ممکن است زمانی به خود بیایید که ویروس پیشرفت کرده و کار درمان سخت‌تر شده است. پس همان اول کار، دارو بگیرید و به ویروس حمله و کارش را یکسره کنید.

 

این هشدار را جدی بگیرید که با شیوع امیکرون در کشور، میزان فوتی‌ها نسبت به چند هفته قبل چهار برابر شده و می‌رود که دوباره سه‌رقمی شود. پس امیکرون هم مرگبار است.

 

۲. مدام با آب نمک رقیق (۹ گرم نمک + یک لیتر آب) غرغره کنید و داخل بینی را بشویید تا آب از درون بینی به حلق برسد. این کار هم برای جلوگیری مفید است و هم برای تسریع درمان. می‌توانید یک پارچ یا بطری آب نمک تهیه کنید و همه اعضای خانواده را موظف کنید هر روز یک بار بینی و گلوی خود را با آن شست‌وشو دهند؛ به ویژه بعد از این که از بیرون خانه آمدند.

 

۳. دمنوش زنجبیل و آویشن، هل، پونه، دارچین و … بخورید ولی زیاده‌روی نکنید. آب زیاد بنوشید.

 

۴. ویتامین C و D از داروخانه تهیه و طبق دستور و به میزان مجاز مصرف کنید. از سایر داروهای مجاز و مواد طبیعی حاوی ویتامین‌ها هم استفاده کنید و سیستم دفاعی بدن‌تان را تقویت کنید.

 

۵. شربت لیمو (یک لیوان آب لیموترش + نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل + یک قاشوق چایخوری نمک + عسل یا شکر سرخ) بخورید! اگر بیماری خاص یا مشکل فشار خون ندارید.

 

۶. ماندگاری ویروس کرونای دلتا روی سطوح، چند ساعت ولی ماندگاری امیکرون چند روز است. ضد عفونی‌ کردن دست‌ها را جدی‌تر از قبل بگیرید.

 

۷. اگر دوز سوم واکسن کرونا را نزدید و وقتش رسیده، حتما بزنید! آسترازنکا را هرگز پیشنهاد نمی‌کنیم. اگر هم دوزهای اول و دوم را نزده‌اید که بیشتر از بقیه در معرض خطر هستید. حتما دریافت کنید. البته دریافت هر سه دوز هم ایمنی کامل ایجاد نمی کند ولی ریسک بیماری شدید و مرگ و میر را به طور ملموسی کاهش می‌دهد.

 

۸. اگر دچار آبریزش بینی هستید، سر خود داروهایی مانند آنتی‌هیستامین نخورید. آبریزش بینی باعث خروج مواد بیماری‌زا از بینی می‌شود و به سلامتی‌تان کمک می‌کند.

 

۹. بخور بگیرید؛ به ویژه بخور پیاز و بخور آویشن که بسیار مفیدند.

 

۱۰ – اگر یکی از شرایط زیر را دارید در خطر بیشتری هستید و بیشتر مراقب خودتان باشید:

 

– بالای ۶۰سال

 

– کودک

 

– وزن بالای ۱۰۰ کیلو وزن

 

– بیماری زمینه‌ای و خاص

 

– عدم واکسیناسیون کامل

 

– دریافت داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی

 

البته این بدان معنا نیست که امیکرون برای بقیه خطرناک نیست. یادتان باشد که امیکرون سویه‌ای از همان کرونای وحشی است و معلوم نیست چه عوارض کوتاه‌مدت و درازمدتی بر جای خواهد گذاشت. بنابراین امیکرون برای هر فردی می‌تواند کشنده باشد. جدی‌اش بگیرید!

 

۱۱. دوره قرنطینه واقعی امیکرون پنج روز نیست حداقل ۱۰ روز است. اگر امیکرون گرفتید، حتماً استراحت مطلق کنید و حداقل ۱۰ روز بعد به دیدن افراد دیگر و مخصوصا افراد در معرض خطر بروید.»

 

منبع خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *