کدام افراد به آبله میمون مبتلا می‌شوند؟

هر کسی ممکن است به آبله میمون مبتلا شود؛ به خصوص اگر با فردی که علائم دارد، تماس نزدیک از جمله تماس جنسی داشته باشد.

 

به نقل از نیوز، طبق گزارش آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا(UKHSA) تعداد موارد آبله میمون در بریتانیا تا پنجم ژوئن امسال به ۳۰۲ نفر رسیده است. در حال حاضر ۲۸۷ مورد در انگلیس ۱۰ مورد در اسکاتلند ۲ مورد در ایرلند شمالی و سه مورد در ولز وجود دارد.

 

علائم آبله میمون چیست؟

 

طبق گفته سرویس سلامت همگانی(NHS) اگر به آبله میمون مبتلا شوید، معمولا بین پنج تا ۲۱ روز طول می‌کشد تا اولین علائم ظاهر شود. این علائم شامل دمای بالای بدن، سردرد، دردهای عضلانی، کمردرد، تورم غدد، لرز و خستگی است.

 

آبله میمون چه شکلی است؟

 

بثورات معمولا بین یک تا پنج روز پس از اولین علائم ظاهر می‌شود. از صورت شروع و به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند. گاهی اوقات با آبله مرغان اشتباه گرفته می‌شود زیرا با لکه‌های برجسته آغاز سپس به تاول‌های کوچک پر از مایع تبدیل می‌شوند.

 

این تاول‌ها پوسته‌هایی را تشکیل می‌دهند که بعدا می‌ریزند. علائم معمولا در عرض چند هفته از بین می‌رود.

 

آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

 

از آنجایی که آبله میمون معمولا خفیف است، اکثر افراد بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابند؛ با این حال اگر آبله میمون در شما تشخیص داده شد، باید برای محدود کردن گسترش ویروس ایزوله شوید.

 

در موارد نادری که علائم شدید است یا در خطر ابتلا به بیماری شدید قرار دارید(مثلا اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید)، ممکن است به درمان تخصصی نیاز داشته باشید.

 

ممکن است برای کاهش خطر ابتلا به بیماری جدی به شما واکسیناسیون نیز پیشنهاد شود.

 

توصیه پزشکی چیست؟

 

دکتر روث میلتون، مشاور ارشد پزشکی آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا، در این خصوص گفت: خطر ابتلا به آبله میمون برای عموم مردم هنوز کم اما مهم است که برای محدود کردن انتقال ویروس تلاش کنیم.

 

وی افزود: ما به مردم یادآوری می‌کنیم که باید مراقب لکه‌ها زخم‌ها یا تاول‌های جدید در هر قسمت از بدن خود باشند.

 

منبع خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *