تشخیص بیماری هوشمند نویان

دکتر امین نائینی

این روزها هوش مصنوعی یا همان ai در جای جای زندگی انسان‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند و باعث آسان‌تر شدن کارها می‌شود. تأثیرات هوش مصنوعی را می‌توان در حوزه‌های مختلف از جمله دیجیتال تحقیق و پژوهش و سایر حوزه‌های دیگر دید. اما برای اولین‌بار در ایران ، شرکت نویان شفا ایرانیان از ابزار هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری‌ها استفاده کرده‌اند و تشخیص هوشمند بیماری نویان را برای خدمت بیشتر در حوزه پزشکی راه‌اندازی کرده‌اند. حال به سراغ آقای دکتر امین نائینی مدیر عامل شرکت نویان شفا ایرانیان  آمدیم تا بیشتر راجع‌ به نویان برای ما توضیح دهند.

شرکت نویان شفا ایرانیان در چه زمینه ای فعالیت دارد؟

 شرکت ما در زمینه تجهیزات پزشکی از قبیل رول سونوگرافی ، کاغذ های دستگاه های ecg ، نوار قلب ها و کاغذ های استریل اتوکلاو و کالاهای مصرفی بیمارستانی فعالیت میکند.

چه شد که به فکر طراحی نویان افتادید ؟ تشخیص بیماری هوشمند نویان

خب همان‌طورکه خود شما در جریان هستید امروزه هوش مصنوعی در زندگی ما کاربردهای زیادی دارد ما هم گفتیم چه بهتر که از این ابزار در راستای بهبود وضعیت سلامت و تشخیص بیماری‌ها استفاده کنیم تا باعث سهولت در روند تشخیص بیماری و درنهایت درمان بشود.

درباره سازوکار این هوش مصنوعی کمی به ما توضیح دهید؟

خب در مرحله اول نویان اطلاعات شخصی مثل جنسیت و میزان سن را از بیمار دریافت می‌کند و سپس علائمی که بیمار فکر می‌کند دارد را از او می‌پرسد بعد از آن‌هم با توجه به علائمی که بیمار گفته سوالاتی از بیمار می‌پرسد و درنهایت باتوجه به جواب‌های بیمار تشخیص خود را ارائه می‌دهد.

تشخیص این هوش مصنوعی مصنوعی تا چه اندازه دقیق است؟ یعنی امکان اشتباه در آن وجود دارد؟

خب قطعاً دقت این هوش مصنوعی بستگی به میزان دقت مراجعه‌کننده دارد که علایم خود را دقیق وارد کرده و سوالات را با دقت پاسخ دهد. هرچقدر که میزان اطلاعاتی که بیمار وارد می‌کند دقیق‌تر باشد قطعاً تشخیص نویان هم دقیق‌تر است. اما خب به‌هرحال سازوکار هوش مصنوعی خالی از اشتباه هم نیست و ممکن است در بعضی موارد هم دچار خطا و اشتباه شود.

آیا باوجود هوش مصنوعی بیماران از مراجعه به دکتر بی‌نیاز می‌شوند؟

قطعاً نه این هوش مصنوعی فقط برای تشخیص بیماری‌ها ساخته شد و فرد مراجعه‌کننده بعد از این‌که بیماری تشخیص داده شد پزشک متخصص را با توجه به موقعیت بیمار معرفی میکند و  حتماً باید برای روند درمان و بهبودی به پزشک مراجعه کند ما با چیزی که شما فرمودید فعلاً فاصله داریم البته خدا را چه دیدید شاید در آینده به این مهم نیز دست پیدا کردیم.

آیا نویان به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد؟

بله همین‌طور است ما تا جایی که بتوانیم قصد داریم خدمات خود را به‌صورت رایگان عرضه کنیم تا همه مردم امکان استفاده از آن را داشته باشند.

آیا این ابزار غیر از تشخیص بیماری امکانات دیگری هم دارد؟

بله علاوه بر ابزار تشخیص نویان شامل بانک دارویی جامع هست که بسیاری از ‌دارو ها را در خود جای داده علاوه بر آن ما برای سهولت بیماران عزیز بانک جامعی از پزشکان مجرب از سراسر کشور تهیه کردیم تا بیماران عزیز برای پیدا کردن  به پزشک متخصص مشکلی نداشته باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *