از خود درمانی با گیاهان دارویی بپرهیزید

یک دکتری تخصصی طب سنتی ایران گفت: خود درمانی با استفاده از گیاهان دارویی خطایی فاحش است که متأسفانه هم‌ اینک در جامعه ما بسیار رایج شده است.

یک دکتری تخصصی طب سنتی ایران گفت: خود درمانی با استفاده از گیاهان دارویی خطایی فاحش است که متأسفانه هم‌ اینک در جامعه ما بسیار رایج شده است.

دکتر ناصر رضایی‌پور در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در استفاده از گیاهان دارویی در سطح جامعه، تصور بی‌عارضه بودن گیاهان دارویی از جانب عامه مردم است، گفت: مصرف گیاهان دارویی همچون شمشیری دو لبه است که مصرف نابجای آن ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید تجویز و استفاده از گیاهان دارویی و داروهای سنتی نیز همچون داروهای شیمیایی از سوی پزشکان آزموده و متخصصان این رشته انجام شود، گفت: خوددرمانی در زمینه استفاده از گیاهان دارویی خطایی فاحش است که متأسفانه هم‌ اینک در جامعه ما بسیار رایج شده است.

وی با بیان اینکه پیروی از دستورات موجود در کتاب‌های طب سنتی، بدون مشورت پزشک، اشتباه محض است، خاطرنشان کرد: استفاده از گیاهان دارویی، دانشی است که باید در اختیار متخصص باشد.

وی تصریح کرد: تألیف و انتشار کتاب‌های مرتبط با طب سنتی، به‌ویژه در زمینه تندرستی یا بهداشت از دیدگاه طب سنتی ایران، به زبان عامیانه و با مخاطب عام مانعی ندارد و استناد به نوشته‌های این کتب نیز از جانب عموم مردم بلامانع است ولی اگر عمل به دستورات درمانی کتب تخصصی طب سنتی، بدون تجویز پزشک متخصص این طب انجام شود، بدون شک تهدیدی جدی برای سلامتی مردم محسوب می شود.

این دکترای تخصصی طب سنتی ایران، بر لزوم فرهنگ‌سازی جهت شناخت بیشتر مردم از خطرات مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و پذیرش طب سنتی به عنوان یک مکتب طبی تأکید و یادآور شد: تجویز داروهای سنتی و طبیعی و همچنین اعمال دستی چون حجامت و فصد، باید در اختیار پزشک متخصص این رشته با تحصیلات دانشگاهی باشد هرچند متأسفانه تاکنون به‌طور جدی به آن توجه نشده است.

رضایی پور در ادامه خاطرنشان کرد: عدم توجه به این مورد، موجب پیروی کورکورانه از نوشته‌های کتب معتبر موجود در بازار شده، به سلامتی آسیب می رساند.

وی در خصوص اختلافات موجود میان طب سنتی و پزشکی نوین و نگاه متعصبانه به هر یک از این دو مکتب پزشکی گفت: البته همواره اختلاف‌نظرهایی میان متخصصان پزشکی نوین و طب سنتی وجود دارد، ولی این دو رشته مکمل یکدیگرند، وجود نگاه مغرضانه و با تعصب به پزشکی نوین یا سنتی، بدون در نظر گرفتن نیاز بیمار، به سلامتی مردم آسیب می‌رساند.

دکتر رضایی‌پور در پایان یادآور شد: متخصصان طب سنتی ایران، پس از آشنایی با علوم پایه و بالینی پزشکی نوین و با آگاهی کامل از رویکرد پزشکی نوین به بیماری‌های مختلف، با ورود به رشته تخصصی طب سنتی ایران، تلاش می‌کنند در کنار استفاده از دیدگاه ریشه‌شناسانه و کل‌نگر طب سنتی، در صورت لزوم از روش‌های تشخیصی و کمک تشخیصی پزشکی نوین نیز استفاده کنند تا بتوانند با بهره گیری از بهترین راهکارهای درمانی به بیمار کمک کنند.
منبع خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *