فعالیت ۱۰۵۰ مرکز «خدمات سلامت در منزل» در کشور/ هشدار درخصوص فعالیت پرستارنماها

موضوع گسترش ارائه خدمات پرستاری مراقبت در منزل این روزها و با توجه به افزایش سن سالمندی جامعه ایرانی و افزایش بروز بیماری‌های غیرواگیری که ممکن است سبب بروز برخی از کار افتادگی‌ها شود ا، همیت بسیار بالایی یافته است. خدماتی که با چالش‌هایی نظیر عدم پوشش بیمه‌ای، ورود افراد متخلف و پرستارنما به حوزه و … همراه است و می‌بایست هرچه سریع‌تر نسبت به رفع آنها اقدام کرد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در این راستا رضا رستگار _ رئیس انجمن صنفی مدیران مراکز خدمات پرستاری در منزل با اشاره به اینکه برخی مراکز و افراد پرستارنمای بدون مجوز از طریق فضای مجازی وارد حیطه ارائه خدمات پرستاری در منزل شدند و مشکلاتی برای مردم ایجاد کردند، گفت: بالغ بر ۱۰۵۰ مرکز خدمات سلامت در منزل در ایران فعال است که خدمات درمانی و پرستاری را در منزل ارائه می‌کنند اما موانع زیادی بر سر راه ارائه این خدمات وجود دارد.
وی افزود: بخشی از این موانع به موضوع مجوزها و ارائه خدمات و بخشی دیگر هم به مراکز و افراد پرستارنمایی باز می‌گردد که بدون مجوز و از طریق فضای مجازی وارد این حیطه شدند و مشکلاتی برای مردم ایجاد کردند ..

ناله پرستاران از تبعیض

پرستاران و پزشکان و به‌طور کلی کادر درمانی، قشری از جامعه هستند که مانند سایر اقشار، هرازچندگاهی به ابراز کاستی‌های موجود در زمینه شغلی خود و بازگوکردن حقوق و مطالباتشان، می‌پردازند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی، همین آخری، تجمع پرستاران بیمارستان امام خمینی(ره) تهران بود که دیروز 8آذر، در محل بیمارستان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، «روز سه‌شنبه جمعی از کادر درمان بیمارستان امام‌خمینی(ره) تهران در اعتراض به شرایط شغلی و عدم پرداخت مناسب تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اعتراض کردند.
پرستاران با بیان اینکه به بهانه‌ روز پرستار، مبالغی را مثلاً علی‌الحساب به حساب پرستاران واریز کرده‌اند که ربطی به تعرفه‌گذاری واقعی ندارد، خواستار پرداخت عادلانه‌ تعرفه‌گذاری و به رسمیت شناختن حقوق قانونی پرستاران در روز پرستار شدند.» باید توجه داشت که مشکلات پرستاران و کادر درمان به ویژه بعد از همه‌گیری کووید19 در ایران یعنی از 30بهمن 1398(که به‌طور رسمی توسط مسئولین اعلام شد)، چند برابر شد. کادر درمان در طول شیوع ویروس کرونا با چالش‌هایی مواجه شد.
یکی از گروه‌های اصلی که در طی شیوع کرونا تحت..

تعدیل ۲۰۰۰ پرستار طرحی کرونا در تهران

رئیس سازمان نظام پرستاری استان تهران ضمن انتقاد از سرانجام نامشخص استخدام پرستاران تمدید طرحی دوران کرونا گفت: تنها در استان تهران حدود ۲۰۰۰ پرستار تمدید طرحی کرونا، تعدیل شدند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،امین کوهساریان، با اشاره به اینکه در ۳ دانشگاه علوم پزشکی استان تهران مبالغ تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری محاسبه شده و به شکل علی‌الحساب پرداخت شده است، ‌گفت: البته این پرداخت در مراکز دولتی دانشگاهی بوده است و در مراکز خصوصی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح پرداختی صورت نگرفته است؛ هرچند که دستورالعمل‌های مربوطه ابلاغ شده اما ممکن است فرایند آن نسبت به مراکز دولتی زمان‌بر باشد. با توجه به اینکه پرداخت علی‌الحساب است قطعا مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و ممکن است در آینده تغییراتی داشته باشد.
لزوم نگاه یکسان به پرستاران در تمام مراکز درمانی وی افزود: اینکه یک قانون در مرکزی اجرا شود اما در یک مرکز دیگر با تاخیر یا تعدیل انجام شود مورد گلایه پرستاران است. از طرفی خدماتی که پرستاران در بیمارستان‌های دولتی، خصوصی، تامین اجتماعی، شرکت نفت یا نیروهای مسلح ارائه می‌دهند، یکسان است اما گاه..